Bizi Takip Edin

a

https://www.modahukukuenstitusu.org

  /  BLOG   /  Adnan (Eddie) Oygur v. UGG

Adnan (Eddie) Oygur v. UGG

2016 yılında UGG markası, Avustralya vatandaşı Türk asıllı Adnan (Eddie) Oygur’a, ürettiği botlarda ‘UGG’ kelimesini kullandığı için dava açmıştı. Bunun üzerine Amerikalı markaya karşı dava açan Australian Leather şirketinin sahibi Oygur, ‘UGG’ın Avustralya’nın geleneksel botlarından biri olduğunu ve yıllardır herkes tarafından bu stildeki botların ugg olarak bilindiğini ve kullanıldığını iddia etmişti. Ugg kelimesinin jenerik bir isim olduğunu belirten Oygur, dünya çapında tescili Deckers Outdoor Corporation şirketine ait olan ‘UGG’ markasının hükümsüzlüğünü talep etmişti.

Oygur’un da belirttiği gibi, aslında ‘ugg’ kelimesi jenerik bir isim. Başka bir ifadeyle, mutlak red sebebi gerekçesiyle tescil edilemeyecek bir ibare. Ancak bu kelime, Avustralyalı girişimci Brian Smith tarafından 1985 yılında marka olarak Amerika’da tescillendi. Ardından şirketini Deckers’a satan Smith, UGG markasının isim haklarını da bu şirkete devretmiş oldu. O tarihten beri, Avustralyalı bot imalatçıları ‘UGG’ kelimesini kullandıkları hiçbir ayakkabıyı Amerika’ya ihraç edemiyorlar. 

Dava sürerken geçtiğimiz yıl Oygur, durumu Senatör Nick Xenophon’a aktardı, Xenophon bu durumu parlamentoya taşıyarak ülkenin gündem maddelerinden biri haline getirdi. Davayı ‘savaşmaya değer bir mücadele’  olarak nitelendiren Xenophon, ‘‘Fransızlar ‘şampanya’, Yunanlılar ‘feta’ kelimesini koruyabildilerse, biz de Avustralya’daki küçük çaptaki üreticiler için ‘ugg’ kelimesini koruyabiliriz,’’ yorumunda bulundu.

2019 yılı Mayıs ayı itibariyle davada son aşamaya gelindi. 6 Mayıs’ta Chicago’da yapılacak jüri duruşmasına Oygur’la birlikte Xenophon da katılıyor. Bu dava için 1 milyon dolardan fazla hukuki masrafları üstlendiğini belirten Oygur, UGG markasının hükümsüzlüğüne karar verilmesiyle birlikte, Avusturalya’da 4.000 kadar yeni iş imkanı yaratılabileceğini belirtiyor.