Bizi Takip Edin

a

https://www.modahukukuenstitusu.org

  /  BLOG   /  H&M Yine Yaptı!

H&M Yine Yaptı!

H&M’e İnanabilirdik, İlk Defa Olsaydı…

Geçtiğimiz günlerde H&M yeni çıkardığı çocuk koleksiyonun tanıtımı için, siyahi bir çocuk mankene “Ormanın en havalı maymunu” yazan bir kapüşonlu giydirmesi sebebiyle sosyal medyada oldukça ağır eleştirilmişti. Bu hareketin ırkçı ve kabul edilemez olduğunu belirten sosyal medya kullanıcılarının yorumları üzerine H&M ürünün görselini sitesinden kaldırdı. Tepkilerin devam etmesi üzerine H&M kamuoyu nezdinde; “bu hareketimiz herhangi birini incittiyse özür dileriz,” açıklamasında bulundu. H&M ile son koleksiyonda işbirliği yapan The Weekend de bu ırkçı harekete kayıtsız kalmayarak, ünlü markayla çalışmayacaklarını duyurdu.

Aslında H&M’in bu hareketi, ne yazık ki ilk hatası değildi. H&M, son 10 yılda, buna benzer ayrımcılıklar yaparak tepki topladı. Öncelikle 2009 yılında, H&M Israil’de açacağı mağaza için bir mağaza müdürü işe almış ve mağaza müdürü H&M’in İsveç yetkilileri tarafından bir yemeğe davet edilmişti. Yemek yenilecek yerin Yahudi inançlarına göre “koşer” olmadığını söyleyerek yemek davetini reddeden mağaza müdürü işten çıkarılmıştı. İşten çıkarılma nedeninin “kültürel farklılıklar” olduğunu öne süren H&M’e, eski mağaza müdürü 105 bin dolarlık dava açtı.

Ardından, 2014 yılında Amerika, Oregon’da yer alan H&M mağazasına giren Afro-Amerikan Brenda Moaning, mağazanın güvenlik görevlisi tarafından hırsızlıkla suçlandığını iddia ederek H&M’e dava açtı. Güvenlik görevlisine aldığı her ürünün fişini beyan eden Moaning, sadece “siyahi” olduğu için kendisine hırsız muamelesi yapıldığını belirtti. Moaning’i haklı bulan mahkemede, H&M 105 bin dolar tazminat cezası ödedi.

Son olarak, 2015 yılında H&M yine ırkçılık iddiasıyla karşı karşıya kaldı. Tlalane Letlhaku isminde bir Twitter kullanıcısı, H&M’in Güney Afrika Twitter hesabına bir yorum yazarak reklamlarında ve ürün kampanyalarında daha fazla sayıda siyahi modelin kullanılmasını rica etti. H&M Letlhaku’ya yanıt olarak, pazarlama faaliyetlerinde “pozitif bir duruş” sergilemek ve “ilham vermek” için model seçimini profesyonel bir şekilde yaptıklarını yazdı. Bunun üzerine H&M yine sosyal medya üzerinden ayrımcılık yapmakla suçlandı ve yine Twitter’daki bu cevabı yüzünden kamuoyu nezdinde özür diledi.