Bizi Takip Edin

a

https://www.modahukukuenstitusu.org

  /  BLOG   /  IRMAK YILMAZ (BRANDCARED KURUCU ORTAĞI) RÖPORTAJI

IRMAK YILMAZ (BRANDCARED KURUCU ORTAĞI) RÖPORTAJI

Deterjan, Bilgisayar ve Moda Nasıl Bir Araya Geldi?

Irmak Yılmaz ile Türkiye’nin İlk ve Tek Moda Yönetim Şirketi BRANDCARED’e Dair

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Marmara Üniversitesi ve Strasbourg Üniversitesi’nde Çeviribilim & İletişim bölümlerini bitirdikten sonra 3 yıl boyunca TÜBİTAK bursiyeri olarak Galatasaray Üniversitesi’nde Sociolinguistique alanında master eğitimi aldım ve dereceyle tamamladım. 286 moda markasını inceleyerek kullanılan dil, moda merkezleri, günümüz trendleri ve moda markalarının yönetim stratejilerinin birleşimi üzerine Fransızca olarak yazdığım tez, konusu itibariyle moda sektöründe dünyada yapılan ilk çalışma oldu. Ardından Paris’te Institut Supérieur Européen de la Mode’ta Moda Yönetimi ve Marketing eğitimleri ile Harrods, Selfridges, Farfetch, Victoria Beckham gibi markalarda Marka ve Strateji Direktörü olarak çalışan Susanne Tide-Frater’dan Buying & Merchindasing eğitimi aldım.

Vakko Esmod, Özlem Süer gibi hem eğitim odaklı hem de niş lüks tasarım markalarının yönetim departmanlarında çalıştım, aynı zamanda Türkiye’de ilk ve tek dünyada ise Amerika’dan sonra ikinci kurum olan Moda Hukuku Enstitüsü’nde Eğitim Koordinatörlüğü görevini üstlendim. Kısa süre önce yurt içindeki ve yurt dışındaki iş ortaklarımızla Türkiye’deki ilk ve tek moda yönetim şirketi Brandcared’i kurduk. Tüm bunların dışında Harvard Business Review Tr için moda yönetimi ve stratejileri üzerine analizler gerçekleştirmekte ve makaleler yazmaktayım.

Moda ve tekstil sektörünün yurt dışı tarafını da bilen biri olarak Türkiye’deki moda algısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle Türkiye’deki moda algısıyla dünya genelindeki algı ve dinamikler çok farklı. Ülkemizde moda genellikle popüler kültürün bir parçası olarak görülüp belirli bir kalıbın içine sokulurken; dünyada tarihin, kültürün, insanların yaşayış biçimlerinin bir yansıması olarak kabul ediliyor. Zira moda ve tekstil sektörünün birçok atılımın kaynağı olduğu biliniyor. Örneğin Sanayii Devrimi’ni aslında tekstil sektörüne borçluyuz.

Bununla birlikte söz konusu sektör ülkelerin ekonomisinde de oldukça önemli bir rol oynuyor. Dünyanın en zengin kişileri listesinin en üst sıralarında moda, tekstil, kozmetik şirketleri sahipleri bulunuyor. Türkiye’de modanın renkli dünyası ardındaki bu ekonominin, stratejilerin ve yönetim inceliklerinin yeteri kadar algılanmadığı kanaatindeyim. Aslında bir noktada bu durum Türkiye’de moda yönetimi konusunda Türkçe kaynak ya da üniversitelerde herhangi bir ders veya bölüm bulunmamasından da kaynaklanıyor. Türkiye’de Brandcared’ten önce, bir moda yönetimi kurumu hatta moda yönetimine dair analizleri ve case study’leri okuyabileceğimiz bir kaynak dahi yoktu.  

Türkiye’nin ilk ve tek moda yönetim şirketi Brandcared’in kurucu ortaklarındansınız. Neden böyle bir girişimi hayata geçirmek istediniz?

Türkiye bildiğiniz üzere bir tekstil ülkesi, dünya markalarının birçoğu Türkiye’de üretim yapıyor. Tüm bu know-how’a rağmen dünyaya açılan bir marka geliştiremiyor olmamızın altında birçok sebebi var elbette ama en önemlisi markalaşma, yurt dışına açılma süreçlerinde moda markalarının ya da girişimcilerinin başvurabilecekleri, onlara danışmanlık sağlayabilecek herhangi bir kurum bulunmaması. Brandcared ilk olarak bu ihtiyaçtan doğdu. Yurt içi ve yurt dışındaki iş ortaklarımızla moda yönetimine dair tüm konularda danışmanlık sağlamaktayız. Bununla birlikte her sektöre yönelik olarak konsept eğitimlerimiz ve projelerimiz mevcut.

Brandcared’in faaliyetlerinden biraz daha detaylı bahsedebilir misiniz?

Brandcared’in ana olarak 3 faaliyeti bulunuyor.

İlki moda yönetimine dair analiz, strateji, konsept ve pazarlama aktiviteleri için tüm ölçekteki moda markalarına ve tasarımcılarına sağladığımız moda yönetimi danışmanlığı paketleri. İkincisi tüm sektörlere yönelik olarak bespoke yöntemiyle hazırladığımız modaya dair konsept eğitimler.

Üçüncüsü tüm sektörler ile moda tasarımcılarını ve markalarını bir araya getiren kazan-kazan prensibinde hazırladığımız projeler.

Farklı sektörlerle modayı nasıl bir araya getirdiğinizden bahsettiniz, örnek verebilir misiniz?

Örneğin, Unilever’in çalışanlarına yönelik olarak genel trend semineri ile motivasyon eğitimi düzenledik. Rinso, Yumoş, Omo markaları çalışanlarına ve yöneticilerine yönelik olarak deterjan sektörü ve moda sektörünün kesiştiği noktaları anlatan vaka çalışmaları, atölyeler ile eğitimler serisi düzenledik. Eğitim sonunda Rinso, Yumoş, Omo’nun ambalaj renklerinden pazarlama stratejilerine, hedef müşterileriyle kurduğu iletişimden değişen moda ürünleri için nasıl deterjan üretmesi gerektiğine kadar birçok konu görüşüldü.

Bir başka sektör olarak, Microsoft’taki eğitim serimizden bahsedebiliriz. Microsoft’un tüm çalışanlarına yönelik olarak sezon trendleri ve kurumsal giyim kodlarını ele alarak şirket çalışanlarının motivasyonunu arttırdık. Ardından yükselen moda ve teknoloji konusunu ele alarak, Microsoft’un bu pazarda nasıl pay alabileceğini, teknoloji markalarının moda sektöründeki etkinliklerini görüştük.

Projeler konusunda teknoloji, inşaat, mobilya, elektronik, beyaz eşya, seramik, telekomünikasyon, gıda, sağlık, hizmet, temizlik, bankacılık, otomobil vs. sektörlerindeki markalarla moda markalarını ya da moda şirketlerini bir araya getirerek her iki tarafın da yararlanabileceği kazan-kazan prensibinde projelerimiz bulunuyor. Yakın tarihte önemli bir moda markası ve teknoloji şirketini daha önce hiç yapılmamış bir projeyle bir araya getireceğiz. Detaylarını sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.

Brandcared neden bu kadar farklı sektörü bir araya getiriyor?

Özellikle içinde bulunduğumuz yüzyılda hızlı ve çok yönlü olmak gerektiğine inanıyoruz. Yeni müşteri kitlesi bildiğiniz gibi Y kuşağı. Onların da en belirgin özellikleri aynı şekilde hız, çok yönlülük ve noktaları birleştirme gücü. Şu an herhangi bir markanın güçlü bir şekilde var olabilmesi için sadece ürün satması yetmiyor. Yeni müşteri kitlesine hitap edebilmek için tüm markaların sosyal sorumluluk, teknoloji ve geri dönüşüm yönü güçlü olan projelere imza atması ve markasını eğitimlerle desteklemesi gerekiyor.

Moda sektörü de artık eski bildiğimiz dinamiklere sahip değil, modanın tüm ezberlerini bozan Vetements, Supreme gibi aktivist sayabileceğimiz markalar şu an sektörde çok önemli rol oynuyor. Hatta, sektöre yön veren LVMH’in en önemli markalarından Louis Vuitton Y kuşağını yakalayabilmek için bu tür markalarla işbirliği yapıyor. Brandcared olarak resmin bütününü görebilen markaların bu yüzyılda kazanan taraf olacağına inanıyoruz. Bu yüzden büyük resmi görmekle kalmayıp onu inşa eden tarafta bulunmak için çok farklı sektörlerle çalışıyoruz.

Yazılar Link:

https://hbrturkiye.com/yazar/irmak-yilmaz

http://www.brandcared.com/blog

Brandcared Sosyal Medya Adresleri:

https://www.facebook.com/brandcared/

https://www.instagram.com/brandcared/

https://twitter.com/brandcared

https://www.linkedin.com/company/brandcared

www.brandcared.com