Bizi Takip Edin

a

https://www.modahukukuenstitusu.org

  /  BLOG   /  “Kırmızı Taban” Davasında Büyük Zafer

“Kırmızı Taban” Davasında Büyük Zafer

Louboutin’in kırmızı taban davasının küresel çapta savaşı sürüyor. Son olarak konuyla ilgili Avrupa Adalet Divanı’nda 12 Haziran’da emsal bir karara imza atıldı.

Chrisian Louboutin, 1992 yılında asistanlarından birinin ojesini kullanarak, gelecekte ikonikleşecek olan kırmızı tabanlı topuklu ayakkabılarını tasarlamıştı. Bu tasarım, markanın adeta imzası haline gelmesiyle, tasarımlarını korumak adına, hukuki koruma yollarına başvurmuştu. 2010 yılında kırmızı taban ayakkabı için marka koruması alan Louboutin, 2013 yılında da özellikle topuklu ayakkabıda kırmızı taban koruması için tescil yaptırmıştı. 2010’dan bu yana ayakkabıda kırmızı taban kullanan markalara dava açan Louboutin’in en bilinen davası ise Saint Laurent ile olmuştu.  Yves Saint Laurent’in, tamamı tek renkten oluşan ayakkabıları piyasaya sürmesiyle, kırmızı ayakkabıların tabanının da kırmızı olmasının tescil haklarını ihlal etmesine dayanarak Louboutin YSL’i dava etmişti. Mahkeme, bir rengin, sektördeki bir marka adına hizmet edemeyeceği gerekçesine dayanarak karar vermiş ve Louboutin bu davayı kaybetmişti.

Markanın doğduğu topraklarda marka koruma savaşını sürdüren Louboutin, daha önce Avrupa Birliği Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, söz konusu ayakkabının şekille ilgili bir koruma gerektirdiği ancak Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Yasalarının bu tarzda bir korumayı kapsamadığı sonucuna varılmıştı.

12 Haziran 2018’de Louboutin’in zaferiyle sonuçlanan dava, Christian Louboutin’in kırmızı tabanlı ayakkabılarını koruma amacı çerçevesinde, Van Haren’a karşı açıldı. İki marka arasındaki hukuki süreç 2012 yılında başlamıştı. Van Haren’in kırmızı tabanlı topuklu ayakkabılatı piyasaya sürmesiyle harekete geçen Louboutin, Hollanda’da dava açmışsa da, kırmızı tabanların tescil edilip edilemeyeceği hususunda görüş almak üzere mahkeme davayı Avrupa Adalet Divanı’na taşımıştı.

Louboutin’in kırmızı tabanlara ilişkin davalarında ortaya çıkan sorun bir rengin marka adına tescil edilip edilemeyeceğiydi. Avrupa Adalet Divanı, verdiği emsal niteliğindeki karar ile, Christian Louboutin’in ikonikleşmiş kırmızı tabanlı topuklu ayakkabı tasarımlarının marka yasalarınca korunduğuna ve Van Haren’in kırmızı tabanlı topuklu ayakkabılarını satışa sunarak Louboutin’in tesil edilmiş marka haklarını ihlal ettiğine hükmetti.

Louboutin’in ifadelerine dayanılarak söylenebilir ki, kırmızı rengin uygulandığı alan ile şekil örtüşmekte olup, sınırlar birlikte belirlenmektedir. Bu açıdan söz konusu şekil göz ardı edilmemelidir. “Kırmızı taban” söz konusu olduğundan, rengin ayakkabının herhangi başka bir yüzeyinden söz edilmediği ve bu noktada, taban şekillerinin tasarımlara göre değişiklik göstermesinin de bir önemi olmadığı belirtilmiştir. Hukuk Sözcüsünün bu husustaki görüşü, markanın sadece bir renk değil, malın şekli ve bu şekille ilişkili olan bir renk açısından korunması gerektiği yönündedir. Hukuk Sözcüsünün ifadelerine göre, ürünün yüzeyine uygulanan bir renk, malın şekliyle ilişkili olup, asli özelliklerden birini teşkil etmektedir. Bu sebeple, ürünün şekliyle ilişkili renkler işlevsellik sebebiyle, 2008/95 sayılı AB Direktifinin 3(1)(e) maddesi uyarınca inceleme yapılmalıdır.

Dava sonucunda, mahkemeye göre önemli olan taban şekillerinin farklılığı değil, kırmızı rengin ayakkabının belli bir bölümüne aynı şekilde uygulanmasıydı. Bu sebeple, Christian Louboutin haklı bulunmuş, Van Haren’in marka haklarını ihlal ettiğine hükmedilmiştir. Gelecekteki davalara örnek oluşturacak bu karar ile, kırmızı taban tescili konusunda Louboutin büyük bir zafer kazandı.

Hazırlayan: Revna Cebeci-Bilkent Üniversitesi Öğrenci Temsilcisi