Bizi Takip Edin

a

https://www.modahukukuenstitusu.org

  /  BLOG   /  Neden Herkes Bu Elbiseyi Taklit Ediyor?

Neden Herkes Bu Elbiseyi Taklit Ediyor?

Yves Saint Laurent, marka değerini koruyabilmek için uzun zamandır hukuka başvuran markalar arasında. Özellikle ilk olarak 1966 yılında tasarladığı ‘smokin elbise’sinin tasarım haklarını korumak için Ralph Laurent’a karşı 1994 yılında tasarım hakkına tecavüz ile haksız rekabet davaları açtı. YSL mahkemede haklı bulundu ve 395,090$ tazminat kazandı. YSL smokin elbise tasarımı için sonuna kadar mücadele etti.
YSL’nin smokin elbisesinden 1 yıl önce tasarladığı ve onunla özdeşleşen bir elbise daha vardı: Mondrian Elbise.


Peki onca taklidinin yapılmasına rağmen YSL neden hakkını bu sefer mahkemede aramadı?
 
1965 yılında ünlü Fransız moda tasarımcısı Yves Saint Laurent, Hollandalı ressam Piet Mondrian’ın eserlerinden ilham alarak sanat ve modayı birleştirdi ve “Mondrian” isimli bir koleksiyon çıkardı. YSL’nın Mondrian ‘ilhamlı’ elbisesi birçok marka tarafından ‘taklit’ edildi. Ancak aynı zamanda YSL’nın bu ‘ilhamı’ fikri mülkiyet hakları ile ilgili de birçok soruyu gündeme getirdi:
 
Mondrian’ın eser hakkını düşünmeden ve Mondrian’ın mirasçılarına telif hakkı ödemeksizin, YSL’nın söz konusu eseri ‘bir ilham kaynağı’ olarak kullanma hakkı var mıydı?
 
YSL, Mondrian’ın resimlerinin halka mal olduğunu bu nedenle ücretsiz olarak kullanılabileceğini iddia etme hakkı var mıydı?
 
Eğer Mondrian’ın resimlerinin halka mal olduğu kabul edilirse, tam olarak hangi özelliği ona bu niteliği kazandırırdı? Resmetme stili mi? Renkler mi?
 
1965 yılında YSL’nın Mondrian elbisesi popüler olduğunda, diğer markaların daha düşük fiyatlı versiyonlarını piyasaya sürmeleri YSL’nın tasarımına tecavüz anlamına geldi mi?
 
Yoksa bu versiyonlar da Mondrian’dan esinlenilmiş mi sayıldı?
 
Mondrian elbise moda-sanat-hukuk üçgenini bize en net gösteren örneklerden. Moda ve tekstil sektöründe buna benzer onlarca vaka yine hukuka neden ihtiyacımız olduğunun altını çiziyor.  Fikri ve Sınai Mülkiyet Hukuku başta olmak üzere, Sözleşmeler, E-Ticaret, Kvkk, Rekabet, Reklam ve Tüketici Hukuku gibi birçok disiplini bünyesinde barındıran Moda Hukukunu daha iyi anlamak ve yukarıdaki sorularla güncel vakalara birlikte cevap bulmak için sizleri 16 Mart’ta Conrad Otel’e bekliyoruz.